SONY Smart Lens

Takže pokus od Sony v podobě chytrého objektivu QX-10 dorazil, vyzkoušel jsem ho a tady jsou první dojmy. Na tak malý čip a 18Mpx je výstup překvapivý, čip je Exmor-R, objektiv i na 10x zoom má skvělou krebu i na plnou díru, kde fotí v naprosté většině případů, světelnost F3,3-5,9 není žádnej šlágr, ale budiž, funguje to, stejně tak slušně funguje i vestavěná optická stabilizace. Co opravdu chybí pro běžné používání je blesk, čekal jsem, že to bude umět ovládat alespoň vestavěnou LED od mobilu, hodilo by se to min. pro video, ale čekal jsem moc.
Co se týče samotných fotek, tak v celém rozsahu 25-250mm je to velmi slušný, alespoň v poměru k dnešním 16-18Mpx kompaktům, ze kterých většinou leze naprostá trága. Odšum je tady sice drsnej a je znát, ale na druhou stranu po resamplu na 6Mpx, po kterých všichni volají, že na fotky z výletu a dovolené stačí jsou super, na nejdelší ohnisku je to o něco horší, více tam odšumuje a ztrácí kresbu i kontrast, ale pořád to považuju za více, než přijatelné. Dokonce se dá použít i malý výřez při zachování slušný kvality.
Co se týče SW a ovládání, tak je to už horší, 2x se mi stalo, že se objektiv nedokázal přihlásit a pomohla až reinstalace softu od Sony, což vám určitě něco připomíná, ale nějaká aktualizace FW to vyřeší. Funguju přes WiFi, je to celkem rychlý, ale po každé fotce se objeví náhled a musí se stisnout buď ZPĚT nebo SDÍLET, to zdržuje a často se stává že po přezumování se obraz velmi zpomalí a rozmaže jako EVF ve tmě, pár vteřin nic a pak nasočí skutečný obraz v plný kvalitě. Zoomovat se dá z obrazovkx mobilu, stejně tak exponovat, nebo přímo na objektivu. Co mě vadí, že náhled nejde zvětšit a zkontrolovat, do mobilu se přenáší jako 2Mpx v defaultním nastavení, ale dá se asi nastavit i vyšší rozlišení. Nicméně fotky se neukládají do mobilu, ale na kartu v objektivu, ten se totiž dá naslepo používat i úplně bez ničeho, tedy i bez toho mobilu. Díky velkému dosahu WiFi se dá taky používat objektiv mimo mobil, třeba ho nechat na stole a zpoza rohu ho ovládat, nebo fotit v nepřístupných místech, nebo se jen jako kamerou podívat za roh a pod.
celkově fajn hračka, za 5 tisíc umí celkem dost, výdrž slušná, má to klasickou Lion baterii jako kompakty, myslím, BG-3. Fotky jsou velmi dobře použitelný, ostatně mrkněte sami, v rozlišení 6Mpx jsou tady. Něco je při horším světle pod mrakem, něco na sluníčku, jedna z interiéru.
Ještě mě mrzí, že to nepodporuje vychytávky, které mám u Sony rád, tj plynulá panorama, skládané expozice na vyšší ISO a pod. Nojo, nic není dokonalé. Tato levnější varianta za ty peníze podle mě celkem stojí, ovšem ta dražší QX 100 za 12 litrů ne, to bych raději koupil RX100.

Více info o obou verích zde

http://www.sony.cz/product/dsc-qx-series/dsc-qx10


http://www.sony.cz/hub/chytryobjektiv?ccid...d=eml-547049402